İZMİR SİNAGOGLARIİzmir Sinagog Ve Havralar Rehberi, İzmir Sinagoglar, İzmir Havralar, İzmirde Sinagoglar Ve Havralar, İzmirde Havralar Ve Sinagoglar, İzmir Sinagogları Rehberimize Hoş Geldiniz.


İzmir Sinagog Alsancak, İzmir sinagogları, İzmir Sinagoglar,İzmir Sinagog Telefon, Bet israel sinagogu izmir ziyaret saatleri, Etz hayim sinagogu, Sinyora sinagogu İzmir, Portekiz sinagogu, Şaar aşamayim sinagogu, Bet İsrael Sinagogu, Bet İsrael Sinagogu İzmir, Havra Sokak, Kemeraltı Sinagogları, İzmir sinagog ziyaret, Etz hayim sinagogu İzmir,Beth-israel sinagogu konak/İzmir, İzmir Sinagog Adresleri,İzmir Portekiz Sinagogu,İzmir Karataş Sinagogu,İzmirdeki Sinagoglar,İzmir Yahudi Sinagog, Havra Sokağı Ve Havralar, Havra Sokağı Nerede, Nasıl Gidilir? İzmirdeki Sinagoglar, İzmirdeki Sinagoglar hakkında bilgileri “SİNAGOGLAR” bölümümüzde bulacaksınız.

 

Havralar İzmir’de bulunan havralar Namazgâh semtine bitişik bir alanda yoğunlaşmıştır. Mezarlıkbaşı’ndaki 927 sokak çevresindeki sinagogların yoğunluğu nedeniyle “Havra Sokağı” adını almıştır. Buradaki Havralar eski tipte, merkezi sistemde yapılmış olup, salon ortasında dört sütun bulunur, okuma ortada yapılırdı.
İzmir Sinagogları ve Havraları daha büyük görüntüle

BETH İSRAEL SİNAGOGU (MERKEZ)

İzmir il merkezinde, Mithat Paşa Caddesi’nde, Göztepe ile Karantina arasındaki Karataş Mevkii’nde bulunan bu sinagog, Sultan II. Abdülhamit’in izni ile İzmir Valisi eski sadrazam Kamil Paşa tarafından yaptırılmıştır. XIX. yüzyıl sonunda Karataş semtinde yaşayan Musevilerin dini gereksinimlerini sağlamak amacı ile yapılan bu sinagog İzmir’in en önemli sinagoglarındandır. Sinagog 1950'li yıllarda Gizbar Avraam Rubi tarafından yeniden onarılmış ve bugünkü haline getirilmiştir.


Sinagogun yapımında maddi katkısı olan Nesim Levi aynı zamanda Karataş’ta Bet Levi ve Bet Ester isimli iki küçük sinagog ile Asansör’ün yapımında da yardımları olmuştur. Karataş’taki Bet Levi ve Bet Ester isimli iki küçük sinagogun Yahudi cemaatinin ihtiyacını yeterince karşılayamamasından ötürü yeni bir sinagog yaptırılması için vilayet makamına başvurulmuş ve Nesim Levi’nin bu başvurusu üzerine 14 Şubat 1904’te Sultan II. Abdülhamit’in izni ile yeni sinagogun yapımına başlanmıştır. Yahudi cemaatinin de yardımı ile sinagog 920 m2’lik bir alanda 717 m2’lik sinagogun yapımına 1905 yılında başlanmış ve 1907 yılında da ibadete açılmıştır.

Sinagogun yapımında İtalya’dan getirilen mimari malzeme kullanılmıştır. İç mekândaki bezemelerin tamamlanması için uzun bir süre daha çalışmalar sürmüştür. Dikdörtgen planlı, kesme taş ve tuğladan yapılmış olan sinagogun içerisine masif maundan iki adet Tevah (Bimah) ile Ehal Akodeş blokları dönemin yabancı ustaları tarafından yapılmıştır. El yazması Tevratların saklandığı Ehal Akodeş blokunun sürme kapıları üzerine Tevrat’ta ismi geçen ve Tubişvat günü yenmesi gelenekselleşmiş meyve kabartmalarına yer verilmiştir.Sinagogun alt kısmı erkeklere, üst kısmı da kadınlara ayrılmıştır. Bunlardan erkekler kısmı dört yüz kişiyi alacak kapasitede olup, ara boşluklar ve giriş holünün sandalyelerle doldurulması ile de bu sayı altı yüze çıkmaktadır.


Sinagogun yapı üslubu ve oturma düzeni Türk-Musevi üslubundan farklıdır. Örneğin Ehal Akodeş doğu yönüne değil güneye yerleştirilmiştir. Sinagogun üzeri merkezi bir kubbe ile örtülmesi düşünülmüş ancak, maddi olanaksızlıklar nedeni ile küçük bir kubbe ile örtülmüştür. Sinagogun doğusuna Tevrat üzerinde çalışma yapacak öğrencilere yönelik bir oda yapılmıştır. Sinagogun mermer kaidelerinde yapıya teberruda bulunan kişilerin isimleri yazılmıştır. (Mithatpaşa Cad. No: 265)

BİKKUR HOLİM SİNAGOGU (MERKEZ)

İzmir il merkezi, İkiçeşmelik Caddesi’nde bulunan Bikkur Holim Sinagogu 1724 yılında İzmir’de yaşayan Hollanda asıllı Salamon de Ciaves tarafından yaptırılmıştır. Sinagog 1772 İzmir büyük yangınında tamamen yanmış, 1800 yılında Manuel de Ciaves tarafından yeniden yaptırılmıştır. 


İzmir’in en görkemli sinagoglarından olan bu yapı kesme taş ve tuğladan dikdörtgen planlıdır. Üzeri kırma çatı ile örtülmüştür. Günümüzde iyi bir durumdadır.

İzmir’de bunların dışında 927.Sokak’ta Sinyora (Giveret ), Şalom, Algazi, Hevra; 1390.Sokak’ta Şaar Aşamayum; 937.Sokak’ta Est Hayim; 920.Sokak’ta Bet İlel ve Karataş 281.Sokak’ta Roşaar sinagogları bulunmaktadır.

İzmir’in en güzel sinagoglarından biridir. Musevilerin dini bayramlarında ve her Cumartesi ibadete açıktır.

SİNYORA VEYA GİVERET SİNAGOGU

Bu sinagog ismine bakılarak, Dona Gracia Mendes'e izafe edilmektedir. Böyle olması çok muhtemeldir. 1841 yangınından sonra Yeruşalmi Ailesi tarafından yeni baştan onarılmıştır. (927 Sokak No:77) Sinagogun kurucusu olduğu bilinen Gracia Nassi’den dolayı isminin Sinyora olduğu belirtilmektedir. Ziyarete açıktır.

   

SAAR AŞAMAYIM SİNAGOGU

 Alsancak semtindeki bu nispeten yeni Sinagogun müdavimleri oldukça kalabalıktır. (1390 Sokak No:4/2)

 

HEVRA (TALMUT TORA) SİNAGOGU

Çok eski bir sinagog olup, 1838 yılında Hacez kardeşler tarafından onarılmıştır. Daha sonra muhtelif tarihlerde yeniden restore ettirilmiştir. (937 Sokak No: 4/17 Konak- İzmir)

SALOM SİNAGOGU

 1610 yılında İzmir'de bulunan 6 havradan biridir. Bu yüzden 1500'lü yıllarda inşa edildiği tahmin edilmektedir, İzmir'de "Aydınlılar Sinagogu" olarakta bilinen bu Sinagogun başından ilginç bir olay geçmiştir. 1841 yılında İzmir'de baş gösteren büyük feci yangında, tüm semt ateşler içinde kalmasına karşın, yangın tam bu sinagogun kapısında sönmüştür.Kapısında bu olayı anlatan bir yazı vardır. (927 Sokak No: 38 Konak- İzmir)

PORTEKİZ SİNAGOGU

Portekiz : 920 Sokak N:44 Konak 1550’lerde yapıldığı tahmin ediliyor. 1666’da Sebatay Sevi burayı kendi mekânı gibi kullanmıştır. Kullanılmamaktadır. Sinagogları ziyaret için Tel-Faks : (232) 465 29 84    

ALGAZİ SİNAGOGU

Bu sinagog, 1724 senesinde "Algazi Ailesi" tarafından inşa ettirildi. Sinagogun "Azara" denilen, hanımlara mahsus bolümü yoktur. Zira bir Kipur ibadeti esnasında bir genç haham, Azara, oturan bir genç hanıma göz kırptığından, devrin Hahambaşısı tarafından Azarı'nın yıktırılması emri verilmiştir (927 Sokak No:73 Konak- İzmir)

ETZ-HAYİM SİNAGOGU

Bu sinagogun Bizans devrinden kalma bir sinagog olduğu söylenmektedir. Muh¬telif tarihlerde vuku bulan yangınlarda defalarca yanmıştır. En son olarak 1851 tarihinde Daniel Sidi isminde bir hayırsever tarafından yeni baştan tamir ettirilmişti, İzmir'de bu sinagog. "Ariva" olarak da bilinir. (kapalıdır) Bizans Döneminden beri mevcuttur. İzmir’in en eski sinagogudur.(937 Sokak No: 5 Konak- İzmir)

 BET İLLEL SİNAGOGU

 (920 Sokak No: 23 Konak- İzmir) (kapalıdır) Ünlü din bilgini Hayim Palaçi’nin ibadet ettiği sinagogdur.

    

ROS AAR SİNAGOGU

İzmir'in yukarı Karataş semtinde bulunan ve 155 yıllık bir geçmişi olan çok şirin bir yapıdır.(Karataş 281 Sokak No: 67)

 
Etiketler:SinagogSinagoglarİzmir Sinagoglarıİzmir Havraları, İzmirdeki Sinagogları, Sinagog Hangi Din, Sinagog Resimleri, Sinagog Düğünü, Sinagog Ayini, Sinagog Düğününde Ne Giyilir, Sinagog Hangi Dine Aittir,Sinagog Hakkında Bilgi, Sinagog  Nedir, Sinagog İzmir, Sinagoglar Nedir, Sinagoglar Vikipedi, Ülkelerine Göre Sinagoglar, Sinagoglar Wiki, İzmirde Sinagoglar, İzmir Sinagogları Sinagog İzmir, İzmirdeki Sinagoglar, İzmir Yahudileri, Havra, Havralar, İzmir Havralar, İzmir Havraları, Havralar Nedir, Havra Düğününde Ne Giyilir, İzmirdeki Havralar, Havra Resimleri, Havra Düğünü, Havra Ayini, , Havra Hangi Dine Aittir,Havra Hakkında Bilgi, Havra  Nedir, Havra İzmir, Havralara nasıl gidilir, Ülkelerine Göre Havralar, Havralar Wiki, İzmirde Havralar, İzmirdeki Havralar, İzmirdeki Havralar hakkında bilgileri bulacaksınız..Kemeraltı Sinagogları, İzmir Sinagog Telefon,  İzmir Sinagog Adresleri, İzmir Kemeraltı Sinagog, Havra Sokağı İzmir


Yorumlar - Yorum Yaz
Üyelik Girişi
DUYURU
booked.net