KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİİzmir Üniversiteleri sayfamızın bu bölümünde ise sizlere izmir'in Devlet Üniversitesilerinden olan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Hakkında Öğrenmek istediğiniz Bilgileri sunmaya çalışacağız.


AŞAĞIDA LOGOLARI OLAN İZMİR ÜNİVERSİTELERİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİYE ULAŞMAK İÇİN İLGİLİ  ÜNİVERSİTENİN LOGOSUNA TIKLAYIP BİLGİLERE KOLAYLIKLA ULAŞABİLİRSİNİZ.(ALFABETİK A-Z)


  KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi 2010 yılında kurulmuş bir Devlet Üniversitesidir. 

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi adını 10 Aralık 2010 tarihinde  17. yy Osmanlı bilim adamı Kâtip Çelebi'den almıştır.

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, 14.07 .2010 tarihinde kabul edilen ve 21.07 .2010 tarihli ve 27648 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 6005 Sayılı “Yüksek Öğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu” ile “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” hükmünce kurulmuştur. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörlüğüne Kurucu Rektör olarak 09.12.2010 tarihinde Prof. Dr. Galip AKHAN atanmıştır.

 

 Katip Çelebi  Üniversitesi Tanıtım Filmi Bu tarihten itibaren Rektörlük, (Rektör makamı ve özel kalem odası) Sağlık Bakanlığı'na bağlı İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi kütüphanesinde geçici olarak tahsis edilen iki adet odada hizmet vermeye başlamıştır. Rektör Prof. Dr. Galip AKHAN İzmir Valiliği ve diğer kamu kurum ve kuruluşları ve özel sektör temsilcileri ile yaptığı toplantılarda İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi yerleşkesi için idari ve eğitim binalarının araştırmasını yapmıştır. İzmir'de kuzey aksında sanayi ve yerleşim hızla gelişmesine rağmen, vakıf üniversitesi olan Gediz Üniversitesi haricinde başka üniversite olmaması bu bölgenin tercih edilmesine sebep olmuştur. Üçüncü kuşak üniversite kavramında, sanayide üniversite prensibi ile Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (AOSB)'ne bitişik olan ve özelleştirme kapsamına alınan “Balatçık Yaprak Tütün İşleme Tesisleri"nin bulunduğu arazi için Maliye Bakanlığı'ndan prensip olarak olur alınmış ve takip eden süreçte üniversiteye devir işlemleri tamamlanmıştır.Bu arada İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi yerleşkesinin Çiğli Belediyesi sınırlarındaki bölgede kurulması planlanınca, Çiğli Belediye Başkanlığı eski binasında bulunan 4. ve 6. katlarını İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi'ne ücretsiz olarak 5 yıllığına verilebileceği gündeme gelmiş, ayrıca üç yılın sonunda bu tahsisin uzatılabileceği belirtilmiştir. Çiğli Belediyesi yeni binasına taşındığı için İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi'ne verdiği 4. ve 6. katları 2011 Mart ayı başında boşaltarak tadilat yapılması için teslim etmiştir. Ayrıca Çiğli Belediye Başkanlığı 6. katı kendi imkânlarıyla ücretsiz olarak İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi adına yapmayı yüklenmiştir. Tüm idari ve akademik birimler Nisan 2011 tarihinden itibaren Çiğli Belediye Ek Hizmet Binası'nda hizmet vermeye başlamıştır. Ancak Eylül 2011 tarihinden itibaren Rektörlük ve idari birimlerin hepsi Çiğli Ana Yerleşkedeki TTA tarafından devredilecek olan idare binasının üçüncü katına taşınmıştır.


Üniversite 2011-2012 yılında eğitim faaliyetlerine başlamış olup, Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümüne öğrenci alınmıştır. Tıp Fakültesi öğrencileri, Birlikte Kullanım Protokolü imzalanan İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde eğitim görürken Hemşirelik bölümü öğrencileri ise Çiğli Belediyesi Binası Konferans Salonunda eğitim görmeye başlamıştır. Ancak sağlık eğitimi ile birlikte sağlık hizmetlerinin de verilmesi gerekliliği, yerleşke alanından farklı bir alanda sağlık yerleşkesi yapılması fikrini ortaya çıkarmış olup, bu amaçla Çiğli Aydınlıkevler Sağlık Yerleşkesi kurulmuş ve üniversitenin Diş Hekimliği, Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakülteleri 2011-2012 Eğitim yılının ikinci yarısında eğitimlerine bu yerleşkede devam etmiştir.Üniversite ağırlıklı olarak Sağlık ve Fen Bilimleri alanlarında kurulmuştur. Ancak 2012 yılında yeni kurulan İslami İlimler Fakültesi ve Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi’nin kurulması ile sosyal alana da ağırlık verilerek toplumun ve bölgenin tüm ihtiyaçlarına hitap eden genel ağırlıklı bir üniversite haline gelmiştir.


21.07.2010 tarihinde 10 fakülte, 3 enstitü ve 1 yüksekokul olarak kurulan üniversitede, toplam 12 fakülte, 3 enstitü, 1 yüksekokul, 2 meslek yüksekokulu, 8 merkezimiz bulunmaktadır. Görüldüğü gibi iki yıl gibi kısa bir sürede üniversite hızlı bir gelişim göstermiş olup, aynı hızla faaliyetlerine devam edecektir. Önümüzdeki bir kaç yıl içinde tüm birimlerinin akademik ve idari yapılanmasının tamamlanması planlanmaktadır.FAKÜLTELERİ

 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Eczacılık Fakültesi
 • Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • İslami İlimler Fakültesi
 • Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi
 • Orman Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Sanat ve Tasarım Fakültesi
 • Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi
 • Su Ürünleri Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Turizm Fakültesi

ENSTİTÜLERİ

 • Fen Bilimleri Enstitüsü
 • Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 • Sosyal Bilimler Enstitüsü

YÜKSEKOKULLARI

 • Yabancı Diller Yüksekokulu

MESLEK YÜKSEK OKULU

 • Çelebi Meslek Yüksekokulu
 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu


     İZMİR HAKKINDA BİLGİLER İÇİN TIKLAYINIZ
     İZMİR POSTA KODLARI İÇİN TIKLAYINIZ
     İZMİR CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ
     İZMİR HASTANE ONLİNE RANDEVU İÇİN TIKLAYINIZ

KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ HARİTASI

KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ 'NE DİĞER ULAŞIM OLANAKLARI

Katip Çelebi Üniversitesi ne nasıl gidilir, Katip Çelebi'ye Nasıl Gidilir, Katip Çelebi Üniversitesi Rektörlüğü Nerede hakkında bilgileri aşağıdaki yazımızda vereceğiz.


REKTÖRLÜK ULAŞIM İMKANLARI


Hat:595 Hava Üssü Loj. Bostanlı İskele

Çiğli aktarma - Dudayev - Atakent 
Tekel Lojman Durağında inilmesi gerekiyor. 


Hat:596 Balatçık - Egekent Aktarma 
Kâtip Çelebi Üniversitesi durağında (son durak) inilmesi gerekiyor. 


Hat:817 Balatçık - Çiğli Aktarma
Kâtip Çelebi Üniversitesi - AOSB - Ataşehir
Kâtip Çelebi Üniversitesi durağında (son durak) inilmesi gerekiyor.

 

DİŞ HEKİMLİĞİ HASTANESİ ULAŞIM İMKANLARI


Diş Hastanesi Tel:+90(232) 325 40 40


Aydınlıkevler İtfaiye Durağında inilmesi gerekiyor.
247 - Evka 6 - Çiğli Aktarma
344 - Evka 2 - Çiğli Aktarma
447 - Evka 6 - Bostanlı İskele
445 - Evka 2 - Bostanlı İskele

 

İKÇÜ ATATÜRK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ ULAŞIM İMKANLARI


Adres : SB. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 35360-Karabağlar / İZMİR


16 - Vatan Mah. - Üçyol
18 - Yeşilyurt - Konak
20 - Koop.Evleri - Konak
79 - Yeşilyurt Devlet Hastanesi - Halkapınar Metro
579 - Yeşilyurt - Üçyol
879 - Yeşilyurt - Gaziemir Semt Garajı

 


İZMİR KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ İLETİŞİM ADRESİ

Adres : Balatçık Mahallesi Havaalanı Şosesi No:33/2 Balatçık 35620 Çiğli İZMİR 

Eposta : rektorluk@ikc.edu.tr 

Tel : +90(232) 329 35 35 

Fax : +90(232) 386 08 88 
                                                       
                                                      Web Sitesi: 
http://www.ikc.edu.tr  


Yorumlar - Yorum Yaz
Üyelik Girişi
DUYURU
booked.net